Aktywne filtry

Które okna dachowe wybrać?

Najczęstszym dylematem przy wyborze okien połaciowych do domu jest to, jaki rodzaj wybrać, żeby był jednocześnie funkcjonalny, wygodny w użytkowaniu, dostosowany do projektu poddasza oraz nie zajmował dużo miejsca w przypadku otwierania bądź zamykania. Istotną rolę odgrywają również materiały, z jakiego okno zostało wykonane oraz jego funkcje. Nie bez znaczenia pozostaje też cena okien dachowych przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości, gdyż dobrze dobrane okna to inwestycja na lata.

Pierwszym problemem, z jakim spotyka się osoba wybierająca okna, jest sposób ich otwierania – do góry lub do dołu. Okna dachowe z górnym uchwytem otwierającym umożliwiają ich wygodne otwieranie i zamykanie w przypadku, kiedy poniżej ustawione są meble. Polecane są do pomieszczeń ze ścianką kolankową nieprzekraczającą 130 cm. Z kolei okna z klamką umiejscowioną w dolnej części okna stosuje się w przypadku pomieszczeń ze ścianką kolankową powyżej 130 cm, co umożliwia proste otwieranie wysoko zamontowanych okien dachowych.

Kolejną kwestią jest to, czy okno powinno być otwierane ręcznie, czy też zdalnie przy pomocy aplikacji na telefon. Coraz więcej osób zaczyna decydować się na budowę domów inteligentnych i to właśnie z myślą o nich wiele firm, takich jak Fakro czy Velux, przygotowuje ofertę elektrycznych okien obsługiwanych zdalnie.

W zależności od potrzeb domowników należy również rozważyć kwestię okien dachowych drewnianych oraz PCV.

Jeśli poszukują Państwo okna estetycznego i wytrzymałego, jednak wymagającego regularnej konserwacji, dobrym rozwiązaniem będą okna drewniane. Z kolei jeśli cena okna dachowego ma być bardziej ekonomiczna, zaś samo okno łatwe do utrzymania w czystości i niewymagające konserwacji, warto postawić na PCV.

W ofercie velno.pl znajdują się także okna specjalnego przeznaczenia: do domów pasywnych, antywłamaniowe, oddymiające i wiele innych. W przypadku, kiedy ważne jest jak najlepsze zapobieganie utracie ciepła podczas ogrzewania budynku, sprawdzą się okna energooszczędne, polecane do poddaszy zimnych, łatwo tracących ciepło.

Z kolei dla osób lubiących ciszę i spokój dobrym rozwiązaniem będą modele minimalizujące poziom hałasu (np. odbijających się od szyby kropli deszczu). W celu zabezpieczenia budynku warto wybrać znacznie trwalsze okna antywłamaniowe, których system został skonstruowany tak, aby utrudnić potencjalnym złodziejom uszkodzenie go łomami czy nawet elektronarzędziami.

Dobre okna dachowe

Nieodłącznym elementem adaptacji poddasza jest wybór okna połaciowego. Szukając odpowiedniego zadajemy sobie pytanie - Jakie okno dachowe wybrać?

Odpowiedź nie jest taka prosta ponieważ, każdy wymaga czegoś innego od okna. Każde pomieszczenie ma inną charakterystykę przez co muszą być do nich dostosowane. Okno dachowe musi być dostosowane nie tylko do pomieszczenia ale również do naszych preferencji.

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli z różnymi sposobami otwiera czy sterowaniem. Zastanawiając się nad oknami dachowymi warto pomyśleć nad marką. Dobre marki okien, które możemy polecić to Fakro i Velux. Są to dwie największe marki na świecie produkujące okna dachowe oraz akcesoria. Wraz z wielkością marki idzie również jakość, więc wybierając tak duże marki otrzymujesz gwarancję niezawodności.

Rodzaje okien dachowych

Na rynku możemy wyróżnić wiele modeli. Bardzo ważne jest by okna pasowały do pomieszczenia oraz by ich użytkowanie było komfortowe. Okna dachowe możemy podzielić na:

  • okna obrotowe

  • okna o podwyższonej osi obrotu

  • okna wyłazowe

  • okna kolankowe

  • okna uchylno - obrotowe

  • okna balkonowe Galeria

Najpopularniejszym rodzajem jest okno dachowe obrotowe. Okno tego rodzaju jest bardzo uniwersalne i funkcjonalne. Oś obrotu okna znajdują się na samym środku, dzięki czemu skrzydło możemy obrócić, aż o 180st.

Okna dachowe o podwyższonej osi obrotu są skonstruowane są podobnie jak okna obrotowe, tyle że oś obrotu jest powyżej połowy okna. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że nawet wysoka osoba może podejść do krawędzi otwartego okna. Na plus można zaliczyć również wymiary tych okien - największy dostępny rozmiar to 94x180 cm.

Zadaniem okna dachowego wyłazowego jest umożliwienie przedostania się na dach. Okno to otwiera się jak tradycyjne okno pionowe. Zawiasy są umieszczone z boku skrzydła i a kierunek otwierania jest na zewnątrz.

Okna dachowe kolankowe to konstrukcja składająca, która jest montowane w pionowej ścianie na poddaszu. Pozwala na pełniejsze doświetlenie pomieszczenia. Okna te można łączyć z dowolnymi oknami dachowymi tworząc zespolenie kolankowe.

Okna dachowe uchylno-obrotowe często nazywane oknami klapowymi to połączenie tradycyjnego okna obrotowego oraz okna o podwyższonej osi obrotu. Posiada specjalny przełączniku, który zmienia sposób otwierania się okna.

Okna balkonowe Galeria zostały stworzone jako alternatywy dla tradycyjnego balkonu. Często zdarza się, że na poddaszu nie ma możliwości by zrobić balkon, dlatego powstało takie rozwiązanie.


Czy warto montować okna dachowe ?

Okna dachowe są stanowią świetną alternatywę dla okien pionowych. Często na poddaszach nie ma możliwości zamontowania okien pionowych, więc najlepszym rozwiązaniem są okna montowane w połaci dachowej. Dzięki nim do pomieszczenia przedostaje się sporo światła, które jest bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu.

Oczywiście każde rozwiązanie ma jakąś wadę, w przypadku okien dachowych jest to: wysoka podatność na nagrzewanie się pomieszczeń latem, zimą zalegający śnieg na oknach, głośne odgłosy podczas opadów deszczu. Na szczęście można temu zaradzić stosując odpowiednie akcesoria takie jak rolety zewnętrzne czy markizy. Dają wiele możliwości, które ułatwią ci codzienne życie więc warto jest zamontować je na poddaszu.

Jak dbać o okna dachowe?

Dla niektórych dbanie o okna może wydawać się błahym tematem. Wbrew pozorom dbanie o okna połaciowe jest bardzo ważne jeśli okna mają służyć przez lata. Najlepiej zacząć od regularnego mycia szyb. Obrotowa konstrukcja pozwala na obrócenie skrzydła o 180 st dzięki czemu bez problemu można umyć zewnętrzną część skrzydła.

Szyby to nie wszystko - rama okienna co jakiś czas również wymaga pielęgnacji. jeżeli twoje drewniane okna dachowe mają odpryski lakieru lub zadrapania warto zastanowić się nad odnowieniem powierzchni. Producenci zalecają pielęgnacji ramy okiennej co 5-6 lat.

Warto również co jakiś czas sprawdzić stan zawiasów i okuć okna dachowego. Jest to mechanizm odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie okna. Co jakiś czas należy sprawdzić czy należy nasmarować zawiasy i okucia by przywrócić im prawidłowe działanie. Producenci okien dachowych sprzedają specjalne smary oraz zestawy, które pomogą zadbać o twoje okno.