Wyłazy dachowe

Jest 21 produktów.

Aktywne filtry

Czy wyłaz dachowy jest konieczny?

Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, konkretnie przepis § 308.

Możemy tam wyczytać, że:

  • W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych.

  • W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej.

  • jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8 × 0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101

Rodzaje wyłazów dachowych - które wybrać?

Wyłazy dachowe można podzielić na dwie grupy, które przeznaczone są do zupełnie innych pomieszczeń.

  1. Wyłaz dachowy zimny - to standardowe rozwiązanie w przypadku gdy wejście na dach ma znajdować się w pomieszczeniu nieogrzewanym jak strych. Wyłazy zimne charakteryzują się brakiem izolacji termicznej, posiadają zintegrowany kołnierz uszczelniający, który pasuje do praktycznie każdego pokrycia dachowego. Najpopularniejsze modele to WGI, WGT oraz WSZ.

  2. Okno wyłazowe (wyłaz ciepły) - pełni te same funkcje co zwykłe okno dachowe, różni się tylko sposobem otwierania. Zawiasy umieszczone są po prawej lub lewej stronie skrzydła i otwiera się ono na zewnątrz, w przeciwieństwie do okien obrotowych, które mają dwa zawiasy umieszczone równolegle po obu stronach skrzydła.

Okna wyłazowe czym różnią się od standardowych okien dachowych?

Konstrukcja okna wyłazowego jest bardzo podobna do standardowego, różnica jest tylko w sposobie otwierania. Dwa zawiasy zamontowane na jednej stronie skrzydłą. Skrzydło otwierane jest na zewnątrz co znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo wchodzenia na dach. Możliwy jest wybór strony otwierania - można zamówić już gotowe okno wyłazowe, które otwiera się na lewo lub prawo, w krytycznym przypadku istnieje możliwość przekręcenia zawiasów na dowolną stronę co nie wpływ na konstrukcję okna.

Wyłaz dachowy - co jest potrzebne montażu?

Do montażu włazów zimnych, nie potrzebujemy nic innego do montażu - wystarczy sam wyłaz. Jest on zintegrowany z uniwersalnym kołnierzem uszczelniającym, który pasuje do praktycznie każdego pokrycia dachowego.

W przypadku okna wyłazowego do montażu niezbędne będzie dokupienie odpowiedniego kołnierza uszczelniającego, który szczelnie połączyć pokrycie dachowe oraz okno. Montaż odbywa się tak samo jak w przypadku standardowych okien. Z doświadczenia polecamy również zastosować zestaw izolacyjny XDP lub XDK, który dobrze ociepla całą konstrukcję.

Wyłaz strychowy - wymiary

Wyłazy dachowe to produkty, które występują w różnych wariantach. Przede wszystkim różnią się one od siebie wymiarami. Każdy wyłaz dachowy Fakro jest pod tym względem inny, co umożliwia ich montaż na niemal każdym dachu. Wymiary tych szklanych drzwi na dach zależą przede wszystkim od wielkości przygotowanego otworu. Należy na to zwracać uwagę również przy ich wymianie. Wyłaz strychowy powinien również zapewniać swobodę podczas przechodzenia przez niego. Zdecydowanie lepiej więc wybrać wyłaz w większym rozmiarze. Oferowane w sklepie wyłazy dachowe FAKRO również występują w wielu wymiarach. Zaczynają się one od 46×55, co pozwala zastąpić wyłazem okno dachowe, a osiągają nawet 78x118 dając dużą swobodę wychodzenia.

Wyłaz dachowy Fakro spełnia wiele potrzeb

Główną funkcją takich produktów, jak wyłazy dachowe Fakro, jest możliwość dostania się na dach budynku. Jednak nie zawsze można zastosować ten sam wyłaz. Trzeba dopasować wyłaz strychowy i wymiary otworu, w którym ma się on znaleźć. Często bardzo ważnym aspektem jest sposób jego montażu. Wyjście dachowe musi mieć dopasowany kołnierz izolacyjny, który nie tylko zatrzyma uciekające ciepło, ale też szczelnie połączy wyłaz z połacią dachową. Dla ułatwienia oferujemy kołnierze pasujące do naszych produktów i różnych typów dachów. Posiadamy w asortymencie wyłazy dachowe Fakro ocieplane, które są dobre do przestrzeni mieszkalnych i nieocieplane - lepsze na nieużytkowym strychu. Wyłaz dachowy to pewnego rodzaju alternatywa dla okna, dająca jednak o wiele więcej możliwości. Mając zamontowane w dachu okno można jedynie wpuścić świeże powietrze do pomieszczenia. Sposób otwierania go uniemożliwia wyjście na górę. Natomiast dzięki wyłazom bez trudu kontrolujesz to, co dzieje się na dachu. W ofercie proponujemy m.in. wyłazy dachowe Fakro z uniwersalnym kołnierzem, okna wyłazowe z dodatkowym kołnierzem termoizolacyjnym, również firmy Fakro, dostępne w wielu wymiarach i wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego.