Czy wiesz, że Fakro jest największym producentem schodów na świecie? Trudno w to uwierzyć, ale Polska może się pochwalić takim osiągnięciem na arenie międzynarodowej. Kolejnym powodem do dumy jest fakt, że schody strychowe Fakro są statystycznie najmniej awaryjnymi schodami na rynku. W tym artykule skupimy się na dwóch modelach: najtańszych schodach strychowych z gamy produktów Fakro – LWS Plus, oraz nieco lepiej wyposażonym odpowiednikom, czyli LWK Plus. Czy warto dopłacać do bogatszej wersji? Sprawdźmy.

 

Schody strychowe LWS Plus

W wykonane są z drewna sosnowego. Z tego samego materiału wykonana jest również drabinka schodów. Posiada ona stopnie antypoślizgowe, równe z policzkami drabiny. Drabinka, w zależności od rozmiaru schodów, posiada 3 lub 4 segmenty, które łamią się podczas zamykania schodów

Model LWS Plus spełnia normę EN14975. Co oznacza ten tajemniczy symbol? Schody te spełniają aktualny europejski standard dla schodów strychowych, co zbadane zostało przez niemiecki instytut Rosenheim. Co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba? A no to, że mając schody spełniające tę normę, mamy udokumentowane ich właściwości i parametry. Rzecz pozornie błaha, ale czasem może nas uchronić przed połamaniem kości w wyniku np. pęknięcia drabinki schodów podczas wychodzenia na strych.

Do schodów dołączany jest w standardzie metalowy drążek do otwierania, zwany też „kluczem do schodów”. Zasada działania jest prosta – wkładamy drążek w otwór w klapie, przekręcamy w prawo i schody się otwierają. Analogicznie, jeżeli chcemy schody zamknąć, wystarczy przekręcenie zamka w lewo.

 

Schody strychowe LWK Plus

Opisując te schody właściwie mógłbym skopiować i wkleić cały opis wyżej wymienionej wersji LWS, dodając poniżej elementy dodatkowe wyposażenia standardowego schodów LWK. Rzecz jasna robić tego nie będę, bo zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Skupię się natomiast na elementach istotnych, a przede wszystkim odpowiem na pytanie, czy warto dopłacać do schodów LWK Plus. Spójrzmy zatem na fakty – schody LWK to takie „doposażone” schody LWS. Doposażone jednak, moim subiektywnym zdaniem, w elementy bardzo funkcjonalne. Pierwszy z nich to malowana od spodu klapa w kolorze białym. Jeżeli masz sufit w kolorze czarnym, malowana klapa z pewnością nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak należysz do 95% osób mających sufit koloru białego, nie musisz się męczyć z odpowiednim wykańczaniem lub malowaniem klapy schodów. Prawda, że proste?

Schody strychowe LWK Plus klapa biala malowana

Drugi element wyróżniający schody LWK Plus na tle ich tańszych odpowiedników to metalowa poręcz. Zainstalowana jest w górnej części drabinki. Jej oczywistym przeznaczeniem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas użytkowania schodów.

poręcz do schodów strychowych fakro lxh

Ostatni element dodatkowy wyposażenia schodów LWK Plus to stopki wykończeniowe. Wpływają one pozytywnie na kwestie wizualne, ale nie jest to ich główną zaletą. Najważniejszym walorem jest bowiem troska o nieporysowanie podłogi przez rozłożoną drabinkę. Dlaczego? Już wyjaśniam. Montując jakiekolwiek schody strychowe, konieczne jest docięcie drabinki na odpowiednią wysokość. Drabinki standardowych wersji schodów przystosowane są do montażu w pomieszczeniach o wysokości do 280 cm. Jeżeli więc wysokość Twojego pomieszczenia jest nieco niższa, drabinka zostaje docinana na odpowiednią wysokość. Element docięty od spodu rzadko kiedy jest idealnie równy – zazwyczaj jego powierzchnia jest delikatnie chropowata, co może powodować rysowanie podłogi. Jeżeli schody wyposażone są w stopki wykończeniowe, po docięciu drabinki nasadzamy stopki, i po sprawie. Warto pamiętać, że stopki wykończeniowe dodawane są w komplecie do schodów LWK Plus 3-segmentowych (schody o wymiarach: 55×111, 60×111, 60×120, 60×130, 70×111, 70×120, 70×130, 70×140). W przypadku wersji 4-segmentowej (schody o wymiarach: 60×94, 60×100, 70×94, 70×100), koniecznie jest dokupienie stopek osobno.

Stopki wykończeniowe Fakro LXS w schodach LWK Plus

 

Cena schodów LWS Plus oraz LWK Plus

Jak wiadomo, cena schodów zależna jest od ich wymiaru. Dla przygotowania kalkulacji, weźmy pod lupę najczęściej wybierany wymiar schodów strychowych: 70×120. Warto pamiętać, że podawany wymiar to rozmiar otworu, a same schody są o parę milimetrów mniejsze z każdej strony, w celu stworzenia luzu montażowego. Wracając do porównania cen, spójrzmy na konkretne liczby:

Schody LWS Plus 70×120 kosztują w naszym sklepie 361,00 zł

Schody LWK Plus 70×120 z kolei to wydatek rzędu 421,00 zł

Różnica: 60 zł

Warto pamiętać, że po zakupie schodów LWS Plus, mamy możliwość ich doposażenia w identyczne elementy, jakie posiada wersja LWK Plus. Osobno możemy dokupić stopki wykończeniowe LXS (20,00 zł) oraz poręcz LXH (39,00 zł). Dodając wyżej wymienione elementy do ceny bazowej schodów LWS Plus, daje to nam kwotę całkowitą na poziomie 420,00 zł. Wniosek: dalej jest taniej od wersji LWK Plus. Ile taniej? Dokładnie o 1 zł. Warto więc za 1 zł rezygnować z oryginalnie malowanej klapy oraz fabrycznie dokręconej poręczy? Odpowiedź nasuwa się sama…

 

Decydujące słowo: schody LWS Plus czy LWK Plus?

Podsumowując, osobiście uważam, że wersja LWS Plus jest całkiem niezła. Jeżeli wnosząc choinkę na strych, suma wagi Twojej i choinki nie przekracza 160 kg, nie masz się co obawiać o połamanie drabinki schodów. W skrócie ujmując, są to schody bardzo tanie i w miarę dobrej jakości. A co ze schodami LWK? No cóż, są one zwyczajnie dużo bardziej komfortowe i praktyczne.

Które bym wybrał? Personalnie żadne, bo jestem zwolennikiem schodów o dużo lepszej izolacyjności termicznej, takich jak LWT czy LTK Energy. Dlaczego tak jest, wyjaśnię wkrótce w kolejnym artykule. Gdybym jednak miał wybrać dany model spośród bohaterów dzisiejszego artykułu, mając w portfelu raptem 60 zł więcej, wybrałbym z pewnością wersję LWK Plus.

 

Wspomniane w artykule:

schody fakro lws plus miniaturka schody fakro lwk plus miniaturka
Schody strychowe LWS Plus Schody strychowe LWK Plus