Jakie okna dachowe sprawdzą się w łazience?

Istnieje teoria, mówiąca o tym, że każde okno dachowe może być stosowane do dowolnego pomieszczenia. Niestety to nieprawda. Do pomieszczeń typu pokój dziecka, sypialnia czy pokój gościnny, sprawdzą się okna o dowolnej konstrukcji – drewniane, drewniano – poliuretanowe oraz tworzywowe. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z pomieszczeniem o podwyższonej wilgoci, sytuacja wygląda nieco inaczej. Mowa tu o takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka, czy basen. Okna drewniane w tym przypadku z pewnością nie będą najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Nie są one bowiem odporne na dłuższe narażanie na działanie wilgoci. Okno takie po kilku latach będzie wymagało ponownego lakierowania. W skrajnych przypadkach okno może nawet zgnić. Oto przykład, jak może wyglądać okno narażone na długotrwałe działanie wilgoci:

Odpowiedzią na ten problem są okna drewniano – poliuretanowe oraz tworzywowe. Zostały one zaprojektowane z myślą o pomieszczeniach wilgotnych.

 

Okna drewniano – poliuretanowe

Bazę okna drewniano – poliuretanowego stanowi drewno, najczęściej sosnowe. Nadaje ono sztywność konstrukcji oraz stanowi izolację termiczną. W celu zabezpieczenia drewna przed szkodliwym działaniem wilgoci, natryskuje się je warstwą poliuretanu. Warstwa ta pokrywa wszystkie elementy drewniane okna, dzięki czemu nie ma obaw, że część okna zostanie niezabezpieczona przed działaniem wilgoci. Poprzez malowanie poliuretanem, okno dachowe nabiera śnieżnobiałego koloru. W oknach Velux warstwa poliuretanu jest na tyle gruba, że usłojenie drewna nie jest w ogóle widoczne. Fakro z kolei stosuje nieco inną technologię nanoszenia poliuretanu, w wyniku czego w niewielkim stopniu dostrzegalna może być struktura drewna. Nie mam oczywiście na myśli widocznego usłojenia, ale delikatne pory w drewnie, widoczne raczej przy mocnym oświetleniu i z bliskiej odległości.


Okno Fakro FTU-V U3

 


Okno Velux GLU 0055

 

Okna tworzywowo – aluminiowe

Mówiąc prościej – okna zbudowane z wysokogatunkowego PVC, wypełnione wzmocnieniem stalowym. Od zewnątrz okna te zabezpieczone są blachą aluminiową. Warto zaznaczyć, że okna tego typu Velux niestety nie produkuje. Wybierając więc tego rodzaju produkt, jesteśmy zdani na Fakro. Czym się takie okna różnią od wcześniej wspomnianych drewniano – poliuretanowych? W zasadzie różnią się mało – mają takie same szyby, identyczny kształt klamki, a od zewnątrz wyglądają identycznie. Różnica polega w konstrukcji okna – zamiast drewna dostajemy w 100% odporne na wilgoć PVC, które mogłoby być moczone rok w basenie, i nic by mu się nie stało. Zero malowania, całkowita odporność na wilgoć – brzmi wprost idealnie, prawda? Też tak sądzę, jednak jest jeden szkopuł – okna tego typu są na rynku około 10 lat i tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ocenić jak będą się zachowywały w dłuższej perspektywie czasu. W tej kwestii jestem jednak optymistą, bowiem na przeszło 2500 sprzedanych przez nas okien tego typu, nie mieliśmy ani jednego przypadku związanego z wypaczaniem (wykrzywianiem) się ramy okna. Czy zatem warto rozważać okna tego typu? Rzetelną odpowiedź poznamy za kilkanaście lat, jednak  ja wybierając produkt tego typu spałbym spokojnie.

 

Warto również wspomnieć o tym, że okna tworzywowo – aluminiowe Fakro mogą występować w innych kolorach, niż biały. Okna tego typu możemy oklejać folią drewnopodobną. Dostępne mamy dwa kolory:

  • Sosna (PI) – okleina do złudzenia podobna do okna z naturalnego drewna. Przypomina drewno na tyle mocno, że klienci często mylą te okna z drewnianymi. Ba, jeżeli poproszę klienta o wskazanie które okno jest drewniane, a które z tworzywa, większość odpowiada błędnie, uznając okno w okleinie jako drewniane. Jest to dobra propozycja dla osób, które chcą w kuchni czy łazience zastosować okno z usłojeniem drewnianym.
  • Złoty Dąb (GO) – każdy z pewnością kojarzy tę okleinę. Niekoniecznie może z okien dachowych, ale na pewno z tradycyjnych okien elewacyjnych – okien pionowych. Wystarczy wyjrzeć przez okno na dom sąsiada, aby dowiedzieć się o jakim kolorze mowa. Po co o tym mówię? Ponieważ mając w pomieszczeniu okno pionowe w ciemnym kolorze, warto rozważyć zakup okna dachowego właśnie w tej okleinie.


Okno Fakro PTP-V/PI U3

 


Okno Fakro PTP-V/GO U3

 

Jakie okno więc wybrać?

Właściwie każdy z wspomnianych produktów jest godny uwagi. Po pierwsze musisz sobie zadać pytanie, czy okno ma mieć kolor biały, czy zależy Ci na okleinie drewnopodobnej. Jeżeli to drugie – wybór z pewnością padnie na jedno z okien tworzywowych Fakro. Jeżeli to pierwsze – do wyboru masz 3 okna: Velux GLU, Fakro FTU-V oraz Fakro PTP-V. Jeśli mówimy o oknach białych, ja osobiście wybrałbym prawdopodobnie okno tworzywowe z Fakro – model PTP-V. Jeżeli jednak miałbym wybrać okno drewniano – poliuretanowe, zdecydowałbym się na propozycję Velux’a – model GLU.

 

Wspomniane w artykule:

okno dachowe fakro ftu-v u3 obrotowe okno dachowe velux glu 0055 okno dachowe fakro ptp-v biale
Okno Fakro FTU-V U3 Okno Velux GLU 0055 Okno Fakro PTP-V U3

 

okno dachowe fakto ptp-v PI Sosna okno dachowe fakto ptp-v GO zloty dab
Okno Fakro FTU-V U3 Okno Velux GLU 0055