Wyłaz dachowy służy do bezpiecznego wychodzenia z pomieszczenia na dach i powinien się znaleźć w każdym domu. Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to w jakim pomieszczeniu wyłaz będzie montowany. Jeżeli jest to pomieszczenie użytkowe, np. pokój czy łazienka, konieczny będzie zakup wyłazu termoizolacyjnego. Jeżeli natomiast wyłaz montowany jest np. na nieużytkowym poddaszu, wystarczy w zupełności tzw. „nieocieplany” wyłaz dachowy.

 

Wyłaz termoizolacyjny Fakro FWL / FWR

Pod kątem budowy nie różni się on praktycznie od standardowego okna dachowego. Posiada takiej samej grubości ościeżnicę i skrzydło, wyposażony jest również w pakiet 2-szybowy. Ponadto, posiada on takie same wymiary jak okno, dzięki czemu może być montowany blisko okna dachowego bez obaw o utratę przez dom walorów wizualnych. Czy zatem wyłaz termoizolacyjny jest taki sam jak okno dachowe? W zasadzie tak, jednak różni się sposobem otwierania. Jak na wyłaz dachowy przystało, ma on zawiasy umiejscowione na szerszym boku ościeżnicy. W zależności od wybranego modelu, może się otwierać na prawo (FWR) lub na lewo (FWL). Warto pamiętać o tym, że kierunek otwierania nie jest określany z perspektywy pomieszczenia, a od strony dachu. Mówiąc prościej, jak staniemy przed domem i spojrzymy na dach, wyłaz otwierający się na prawą stronę, będzie wyłazem prawym (FWR), z kolei wyłaz otwierający się odwrotnie – lewym (FWL).

wylaz fakro fwl fwr 78x118

 

Wyłazy nieocieplane

Wyłaz Fakro WS_

Najtańszy wyłaz z gamy produktowej Fakro. W zestawie dołączony jest kołnierz uszczelniający. Kopuła wyłazu otwierana jest do góry. W zależności od pokrycia, wyłaz występuje w trzech wariantach:

WSS – wyłaz z kołnierzem do pokryć płaskich

WSZ – wyłaz z kołnierzem do pokryć falistych o wysokości fali do 45 mm

WSH – wyłaz z kołnierzem do pokryć wysokoprofilowanych o wysokości fali do 90 mm

Dobór odpowiedniego rodzaju kołnierza opisywałem w tym artykule. Dla uproszczenia sprawy, jeżeli Twoje pokrycie nie jest mocno nietypowe, w większości przypadków kompatybilny będzie wyłaz WSZ z kołnierzem uniwersalnym.

Minusem wyłazu WS_ jest fakt, że kopuła wykonana jest z poliwęglanu (a nie szkła). Rezultat jest taki, że po czasie kopuła ta ma tendencję do pękania (poprzez promieniowanie UV) lub urywania się w wietrzne dni. Co ważne, nie mówię tu o warunkach ekstremalnych a o zwyczajnej, polskiej pogodzie. Koszt nowej kopuły to około 170 zł. Tak więc wyłaz z pozoru najtańszy wyłaz, może się okazać wcale nie taki tani…

wylaz fakro wsz 54x75

 

Wyłaz Fakro WGT oraz WGI

Kolejną propozycją są wyłazy Fakro z rodziny WG_. Ich konstrukcja jest bardzo zbliżona do wcześniej wymienianych wyłazów WS_. Sposób otwierania jest również taki sam – kopuła otwiera się do góry. Czym więc różnią się te wyłazy? Po pierwsze posiadają kołnierz uniwersalny, dzięki czemu nie na kłopotu z wyborem odpowiedniego kołnierza do danego rodzaju pokrycia dachowego. Po drugie, kopułę z poliwęglanu zastąpiono szkłem hartowanym (proces hartowania wzmacnia wytrzymałość szyby). W rezultacie wyłaz taki jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne i silne wiatry. Co ważne, wyłazy takie kosztują niewiele więcej od ich odpowiedników z rodziny WS_.

Wyłaz WGT wyposażony jest w pojedynczą szybę hartowaną. Wersja WGI natomiast posiada pakiet 2-szybowy, z czego obydwie szyby są hartowane.

wylaz fakro wgi 46x75 wlaz dachowy

 

Wyłaz Fakro WLI

Konstrukcją wyłaz ten zbliżony do wcześniej wymienianego WGT. Różni się natomiast sposobem otwierania – nie otwiera się do góry, a na bok. Warto również zaznaczyć, że wyłaz ten jest dostępny w dużo większych gabarytach niż pozostałe. Największy bowiem może osiągać wymiary 86×87 cm.

wylaz dachowy fakro wli 54x83

 

Podsumowując, dostępne mamy kilka rozwiązań wyłazów nieocieplanych. Jeśli chodzi natomiast o stosunek ceny do jakości, moim typem jest wyłaz WGI. Jego konstrukcja jest odpowiednio solidna, więc nie muszę się martwić o to, czy silny wiatr wyrwie jego skrzydło. Ponadto, dzięki szybie hartowanej, nie muszę się obawiać o jej rozbicie przez grad.

Jeżeli natomiast wyłaz byłby montowany w pomieszczeniu ogrzewanym, w tym przypadku bez wahania decydowałbym się na wyłaz termoizolacyjny FWL lub FWR. Szkoda bowiem oszczędzić trochę pieniędzy na starcie, aby potem za ogrzewanie płacić sporo więcej…i to każdego miesiąca. Kończąc ten artykuł, życzę Ci trafnych wyborów wyłazów. Mam nadzieję, że zawarta w nim wiedza była dla Ciebie przydatna.