Czym jest kołnierz uszczelniający? Kołnierz ma za zadanie połączyć okno dachowe z połacią dachową. W przypadku wystąpienia takich czynników jak deszcz lub śnieg, gwarantuje on odpowiednią szczelność.

 

Czy muszę montować kołnierz uszczelniający?

W 95% przypadków kołnierz jest niezbędny do montażu okna. Jeżeli nie zostanie on zamontowany, szczelne połączenie okna z dachem będzie praktycznie niemożliwe.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dach pokryty jest blachą z rolki – taką, którą na miejscu się docina i formuje. Solidny dekarz powinien bez pomocy kołnierza uszczelniającego połączyć okno z połacią dachową. Trzeba jednak uważać na niesprawdzonych fachowców, ponieważ w tym przypadku precyzja jest niezwykle istotna, a nawet najmniejszy błąd będzie za sobą niósł poważne konsekwencje.

Ponadto, w przypadku montażu okna dachowego bez kołnierza, będzie wymagane dokupienie specjalnego zestawu, który zawiera niezbędne elementy oblachowania okna. W Fakro zestaw ten nazywa się EKB, natomiast nazwa handlowa dla okien VELUX to ZWC 0000.

 

Dobór odpowiedniego kołnierza

Jeżeli więc należysz do większości i musisz dobrać kołnierz, teraz warto zadbać o to, by dobrać właściwy. W zależności od rodzaju pokrycia, wyróżniamy następujące kołnierze:

 

Kołnierz do dachówki falistej

W Polsce dominuje pokrycie z dachówki falistej, więc najpierw się pochylimy nad kołnierzami dedykowanymi właśnie do tego rozwiązania. Co musi być zweryfikowane to tzw. „wysokość fali dachówki”, czyli różnica wysokości pomiędzy najniższym a najwyższym punktem (patrząc od strony zewnętrznej dachówki).

Kołnierz do dachówki falistej Fakro EZV-P 78x118 78x140

Chodzi tu zwyczajnie o to, by dobrać kołnierz z odpowiednim fartuchem uszczelniającym. Fartuch to element zlokalizowany z dolnej części kołnierza. Jest on wywijany na połać dachową (tak, jak na zdjęciu powyżej). Wracając jednak do wysokości fali, w większości przypadków nie przekracza ona 45 mm. W tym przypadku odpowiednim kołnierzem będzie:

EZV-P dla okien Fakro

EDZ 0000 dla okien VELUX

W przypadku, gdy wysokość fali jest wyższa, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich kołnierzy:

EHN-P dla okien Fakro (wysokość fali do 90 mm)

EDW 0000 dla okien VELUX (wysokość fali do 120 mm)

 

Kołnierz do pokryć płaskich

Mowa tu o takim pokryciu jak gont dachowy lub papa:

Kołnierz do pokryć płaskich Fakro ESV 78x118 78x140

W tym przypadku odpowiednie będą następujące kołnierze:

ESV dla okien Fakro (wysokość warstwy kryjącej do 2×5 mm)

EDS 0000 dla okien VELUX (wysokość warstwy kryjącej do 2×8 mm)

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować również uniwersalne kołnierze Fakro EZV-P oraz VELUX EDZ 0000.

 

Kołnierz do dachówki płaskiej

W polskim budownictwie wciąż dominuje dachówka typu falistego. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej wypierana jest przez blachę stalową lub dachówkę płaską. Jeśli chodzi o to drugie, firma Fakro przygotowała specjalny kołnierz, dedykowany właśnie do płaskich dachówek. Mowa tu o kołnierzu EZV-F:

Kołnierz do dachówki płaskiej Fakro EZV-F

Jeżeli zaś dobierasz kołnierz uszczelniający do okna VELUX, odpowiednim wyborem będzie kołnierz uniwersalny EDZ 0000. Podobna sytuacja występuje w przypadku Fakro – można tu śmiało zastosować kołnierz uniwersalny EZV-P.

Co poza tym?

Dużym zainteresowaniem cieszy się także kołnierz z dodatkową termoizolacją EHV-AT Thermo, EHN-AT Thermo. Zapewnia bowiem szczelne połączenie okna z połacią dachu. Zastosowany w nim materiał dociepleniowy precyzyjnie przylega do ościeżnicy okna, przez co po zamontowaniu tworzy termoizolacyjną ramę. Dzięki niemu w znacznym stopniu wzrasta współczynnik przenikania ciepła – nawet do 15% (w zależności od typu okna).

 

W tym miejscu koniecznie warto wspomnieć o zestawie izolacyjnym XDP służącym do szybkiego, szczelnego wykonania izolacji paroprzepuszczalnej i termoizolacyjnej okna. Kołnierz wykonany jest z najwyższej jakości membrany wysoko paroprzepuszczalnej EUROTOP, a materiał termoizolacyjny – z naturalnej wełny owczej, która jest specjalnie impregnowana i składa się z bloków z wełny owczej oraz warkocza z wełny owczej. Zestaw XDP w łatwy sposób łączy folię dachową z oknem, a także chroni zamontowany wokół okna materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem.

 

Pozostałe rodzaje pokryć dachowych

Żadne w wyżej wymienionych pokryć dachowych nie jest tym, które będzie zastosowane w Twoim domu? Żaden problem – producenci przewidzieli też takie przypadki. Jeżeli wysokość fali Twojego pokrycia nie przewyższa 45 mm, odpowiednim wyborem będą wcześniej już wymieniane kołnierze uniwersalne:

EZV-P dla okien Fakro

EDZ 0000 dla okien VELUX

 

Zespolenie dwóch lub więcej okien

Jeżeli dwa lub więcej okien montowane jest obok siebie, mamy wówczas do czynienia z tzw. „zespoleniem”. Jedynym elementem dzielącym okna jest krokiew dachowa. Zespolenia mogą być poziome, pionowe lub oba jednocześnie.

Zespolenie poziome dwóch okien dachowych Fakro
Zespolenie pionowe

 

Zespolenie poziomo - pionowe 6 okien dachowych Fakro
Zespolenie poziomo – pionowe

 

Podsumowując, dostępne jest wiele kołnierzy do różnorakich pokryć dachowych. Prawda jest jednak taka, że w większości przypadków możemy używać kołnierze uniwersalne.

Po co więc producenci utrudniają nam dobranie kołnierza, wprowadzając kilka dodatkowych wariantów? Wszystko po to, aby kołnierz prezentował się jak najlepiej pod kątem wizualnym…i to wszystko.